Archiwum luty 2015


lut 27 2015 Dlaczego gra Tetris cieszy się znowu popularnością?...
Komentarze: 0

Tetris jest jedną z najstarszych gier komputerowych. Jej twórcami są radzieccy programiści Aleksij Pażytnow, Dymitr Pawłowski oraz Wadim Gierasimow, którzy stworzyli grę w 1984 roku. Program bardzo szybko rozpowszechnił się w Moskwie, a następnie w całym ZSRR. Pomimo nieprzyjaznej sytuacji politycznej, tetrisa trafił również do państw europejskich, Ameryki i Azji. Gra zyskała tak dużą popularność, że dostosowywano ją do wymogów nowych komputerów, a także najnowszych konsol. W efekcie na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych tetris stał się jedną z najpopularniejszych gier na świecie. 

Swoją popularność tetris zyskał, dzięki oryginalnemu pomysłowi, innowacji oraz charakterowi. Pozornie prosta gra składająca się z planszy i klocków, o siedmiu różnych budowach, wymagała od gracza skupienia i koncentracji. Zawodnik musiał układać klocki w taki sposób, by nie zapełniły one całego pola. Zabawę można było również dostosować do wymogów komputerów oraz konsoli gier. Wprowadzano nowe rozwiązania i pomysły. Zmieniano grawitację, sposoby opadania klocków, rozmiar planszy oraz dodano kolory. 

Pierwotny tetris stał się wyznacznikiem nowych odkryć i patentów. Tetris nigdy nie odszedł do lamusa, jednak jego popularność powróciła na początku XIX wieku. Wszystko za sprawą wprowadzenia gry do pierwszych modeli ogólnodostępnych telefonów komórkowych. Tetris stał się podstawowym elementem oprogramowania. Znudzeni podróżujący, pracownicy na przerwie, dzieci oraz wszyscy inni mogli sięgnąć do swojego telefonu i beztrosko grać w jedną z klasycznych gier. Tetris zyskał i utrzymał swoją popularność, dzięki potencjałowi i wymogom. Pierwotne zasady tetrisa dały możliwość wprowadzenia różnych innowacji i patentów, dopasowania klasycznej gry do wymogów społeczeństwa. Samych graczy zaintrygował charakter gry. Tetris wymaga skupienia, koncentracji i przewidywania. J

est świetnym sposobem na rozwój kreatywności i cierpliwości. Klocki trzeba odpowiednio dobierać, a każda utrata zimnej krwi kończy się przegraną. Ogromna popularność klasycznej gry sprawiła, że we wrześniu 2014 roku ogłoszono plany nakręcenia filmu na podstawie tetrisa. Ze pierwotnego oprogramowania gra trafi na szklany ekran.

lut 17 2015 Czego uczy gra Tetris?
Komentarze: 0

Tetris z pozoru jest grą niezwykle prostą, polegającą na odpowiednim układaniu klocków. Jednak jak w przypadku wszystkich gier strategicznych jej prostota jest bardzo złudna. Ignoranckie podejście do zasad i sposobu układania klocków może doprowadzić do błyskawicznej przegranej. Niedocenienie poziomu gry może sprawić, iż gracz zakończy zabawę szybciej niż myśli. Podobnie jak inne gry strategiczne tetris wymaga skupienia i koncentracji. Poważnego podejście do zabawy, docenienia przeciwnika oraz przemyślanych działań. Prostota zabawy jest bardzo złudna i może doprowadzić do szybkiej przegranej. Najprościej rzecz ujmując tetris polega na układaniu. Na niewielkiej prostokątnej planszy pojawiają się klocki zbudowane z czterech kwadracików. Elementy ułożone są w taki sposób, by tworzyły siedem różnych figur. Gdy klocki opadają w dół, zadanie gracza polega na ich odpowiednim ułożeniu. Kwadraciki muszą stworzyć jednolitą całość zapełniającą dwie strony planszy. Gdy utworzy się linia prosta, kwadraciki znikają. Jednak każdy niewłaściwy układ przybliża do przegranej. W sytuacji, w której plansza zostanie zapełniona nierównomiernie ułożonymi klockami gra dobiega końca, a gracz przegrywa. Zabawa trwa tak długo, aż zawodnik nie popełni błędu. Tetris jest jedną z najstarszych gier wideo, nie oznacza to jednak, że jest banalną zabawką. Będąc grą strategiczną wymaga skupienia i koncentracji. Zabawa rozwija uwagę i myślenie. Zawodnik musi przewidywać dwa ruchy do przodu by nie przegrać z kretesem. Tak zarządzać klockami, by tworzyły jednolitą całość. Przede wszystkim jednak tetris uczy kreatywności. Polega na budowaniu całości z wielu niepasujących elementów. Gracz musi mieć bujną wyobraźnię, by móc tworzyć jednolite linie. Układać kwadraciki tak, by tworzyły pełne konstrukcje. Gra w tetrisa rozwija oryginalność, a także uczy pokory i rozsądku. Gracz musi poważnie podejść do gry, by nie przegrać od razu, a także rozsądnie manewrować klockami. Długotrwała gra wspomaga również cierpliwość.